افزونه تاریخ شمسی در اکسل

ساخت وبلاگ
چکیده : همواره یکی از بزرگترین مشکلات کاربران ایرانی بدون استفاده از افزونه تاریخ شمسی ، در اکسل محاسبات مرب... با عنوان : افزونه تاریخ شمسی در اکسل بخوانید :

همواره یکی از بزرگترین مشکلات کاربران ایرانی بدون استفاده از محاسبات مربوط به تاریخ شمسی است. نرم افزار اکسل تاریخ میلادی را به خوبی می شناسد و تمامی محاسبات مورد نیاز بر روی تاریخ میلادی قابل انجام است ولی این قابلیت برای تاریخ شمسی موجود نمی‌باشد.

اگر چه با نصب ویندوز ۱۰ و انجام تنظیمات پایه (مشاهده تنظیمات) میتوان تا حدودی این مشکل را برطرف نمود ولی باز هم محدودیتهایی در تبدیل کردن تاریخ شمسی به میلادی و برعکس و محاسبات بر روی تاریخ وجود دارد لذا بهتر است به منظور انجام محاسبات بر روی تاریخ شمسی از افزونه ای که در این پست آموزش میدهیم استفاده کرد.

 

مراحل راه اندازی افزونه:

۱- ابتدا افزونه را از لینک ذیل دانلود کرده و آن را از حالت فشرده خارج نموده.

دانلود افزونه جلالی

۲- سپس فایل FarsiTools .xla را به محلی که میخواهید از آن نگهداری کنید منتقل کرده (در طول زمانهایی که میخواهید از این ابزار استفاده کنید فایل باید در آن محل باقی بماند)

۳- یک فایل اکسل خام را باز کرده و از مسیر file گزینه option را کلیک نموده و در صفحه باز شده حالت add ins را انتخاب کرده تا صفحه add ins به صورت ذیل باز شود.

۴- بعد از انتخاب excel add-ins در قسمت manage بر روی GO کلیک کرده تا صفحه add ins باز شود، سپس بر روی دکمه Browse کلیک نموده و در صفحه باز شده آدرس مسیر فایل  FarsiTools .xla را وارد نموده و تایید کرده تا مانند شکل ذیل این افزونه به افزونه های شما اضافه شود.

 

 

بعد از انجام گامهای فوق ۷ تابع به توابع اکسلاضافه میشود که اصلی ترین آنها به شرح ذیل می‌باشند.

 

۱- m2s: این تابع به منظور تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی مورد استفاده قرار میگیرد، برای مثال خروجی تابعm2s(today()) m برابر است با تاریخ امروز به صورت شمسی.

۲- s2m: این تابع بر عکس تابع m2s به منظور تبدیل یک تاریخ شمسی به تاریخ میلادی مورد استفاده قرار میگیرد، برای مثال خروجی تابع s2m(“1391/2/2”) m برابر است با ۲۰۱۲/۴/۲۱

۳- horofi: این تابع به منظور نوشتن عدد به صورت حرفی مورد استفاده قرار میگیرد، بدین صورت که یک عدد به عنوان ورودی دریافت میکند و معادل آن را به حرف مینویسد برای مثال خروجی تابع horofi(24) برابر است با “بیست و چهار”

۴- three: این تابع حالت ناقص تابع horofi میباشد و به منظور تبدیل عدد به حالت حروفی آن مورد استفاده قرار میگیرد با این تفاوت که این تابع صرفا تا اعداد سه رقمی را به حروف تبدیل میکند.

 

...
نویسنده : بازدید : 17 تاريخ : شنبه 9 دی 1396 ساعت: 20:51