عکاسی موبایل؛ ۱۰ نکته برای استفاده از انعکاس

ساخت وبلاگ
چکیده : استفاده از انعکاس در عکاسی موبایل یکی از تکنیک‌هایی است که می‌تواند جذابیت زیادی در عکس ایجاد کند. ب... با عنوان : عکاسی موبایل؛ ۱۰ نکته برای استفاده از انعکاس بخوانید :

استفاده از انعکاس در عکاسی موبایل یکی از تکنیک‌هایی است که می‌تواند جذابیت زیادی در عکس ایجاد کند. بنابراین می‌توانید به‌جای گرفتن عکس‌هایی بی‌هدف چشمان خود را برای کشف انعکاس‌ها تیز کنید. اگر چشمان خود را برای یافتن انعکاس‌ها ورزیده کنید متوجه خواهید شد که انعکاس‌ها تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند. پنجره‌ها، آیینه‌ها، چاله‌های آب و دریاچه‌ها همگی سطوحی عالی برای انعکاس می‌سازند. حتی سطوح براقی نظیر شیشه‌ی عینک آفتابی یا یک کتری فلزی هم می‌توانند به‌خوبی برای ثبت انعکاس مورد استفاده قرار بگیرند.

عکاسی موبایل - انعکاس - روزبه روزبهانی

عکس از روزبه روزبهانی

در ادامه ۱۰ نکته آمده است که می‌تواند هنگام عکاسی موبایل به شما برای گرفتن عکس‌هایی زیباتر با استفاده از انعکاس کمک کند.

۱. به ترکیب‌بندی توجه کنید

تمام عکس‌ها باید ترکیب‌بندی خوبی داشته باشند. این موضوع در مورد عکاسی موبایل از انعکاس هم صدق می‌کند. ترکیب‌بندی خوب شما را قادر خواهد کرد انعکاس‌هایی را که با حضور خود ابعاد جدیدی به عکس می‌بخشند به‌خوبی کادربندی و تقویت کنید.

هنگام تصمیم‌گیری در مورد ترکیب‌بندی می‌توانید از قانون یک‌سوم بهره بگیرید. برای مثال سعی کنید خط افق را به اندازه‌ی یک‌سوم از بالا یا پایین کادر فاصله بدهید. همچنین هنگام بستن ترکیب‌بندی باید تصمیم بگیرید که کدام بخش انعکاس قرار است تأثیرگذارترین بخش باشد و نقطه‌ی تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهد.

البته در خیلی از موارد ممکن است انعکاس سوژه‌ی اصلی شما نباشد. سوژه‌ی اصلی می‌تواند یک فرد، یک درخت یا هر شیء دیگری باشد که در صحنه قرار گرفته است. درهرحال نزدیک کردن سوژه به لبه‌های کادر با فاصله‌ی ایده‌آل یک‌سوم می‌تواند به ساختن عکسی با ترکیب‌بندی خوب کمک کند.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۱

عکس از آرپی

۲. از تقارن استفاده کنید

تکنیک دیگری که هنگام عکاسی از انعکاس استفاده می‌شود بهره گرفتن از آن برای ایجاد تقارن در عکس است. این شیوه تعادلی کامل در عکس ایجاد خواهد کرد. برای مثال اگر شیئی در بخش بالایی تصویر داشته باشید انعکاس آن در پایین تصویر قرار خواهد گرفت. به همین ترتیب می‌توانید از سطوح انعکاسی برای تقسیم تصویر و ایجاد تاثیرات غیرمعمول استفاده کنید. برای مثال تغییر دادن نحوه‌ی نزدیک شدن خطوط به هم با استفاده از انعکاس می‌تواند درک روزمره از پرسپکتیو را به هم ریخته و بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۲

عکس از مارکو لامبرتو

۳. کادر را ساده نگه دارید

برای تاثیرگذار بودن یک عکس لزوما نباید پیچیده باشد. در اغلب موارد ایده‌ی «هرچه کمتر بهتر» (Less is more) در مورد عکاسی موبایل کارایی بیشتری دارد. این موضوع می‌تواند به‌خصوص در مورد استفاده از انعکاس در عکس صادق باشد. یک سوژه و انعکاس گیرا می‌تواند بر عکس مسلط شده و تمام جذابیتی را که نیاز دارید مهیا کند. قرار دادن عناصر دیگر در عکس با ایجاد نقاط تمرکز غیرضروری تنها موجب حواس‌پرتی خواهد شد.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۳

عکس از اندی باتلر

۴. به سطح انعکاس‌دهنده نزدیک شوید

اگر با استفاده از آب عکاسی می‌کنید تلاش کنید به سطح آن نزدیک شوید. با این کار پیش‌زمینه‌ی تصویر با انعکاس آسمان و سوژه‌ی عکاسی پر خواهد شد. بعلاوه این کار به بهبود ترکیب‌بندی و جذابیت عکس و حذف کردن نقاط تمرکز غیرضروری کمک خواهد کرد. نزدیک شدن به آب همچنین موجب تقویت جنبه‌های خاصی نظیر امواج و درخشش نور خورشید روی سطح آن می‌شود.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۳

عکس از مارزیا بلینی

۵. در ساعت‌های طلایی عکاسی کنید

ساعت طلایی به زمان کوتاه قرار گرفتن خورشید در نزدیکی خط افق پس از طلوع و پیش از غروب آفتاب گفته می‌شود. بنابراین منظور از ساعت طلایی دقیقا مدتی برابر با یک ساعت نیست. دلایل زیادی برای علاقه‌ی عکاسان به این زمان از روز وجود دارد. یک دلیل این است که آسمان در ساعت طلایی می‌تواند با رنگ‌های درخشان قرمز، نارنجی و زرد خود پس‌زمینه‌ای دراماتیک برای ثبت صحنه‌ای که در برابر شماست فراهم کند. در عکاسی موبایل از انعکاس استفاده از بازتاب خورشید هنگام طلوع یا غروب از روی سطح دریا یا دریاچه می‌تواند به خلق عکسی فوق‌العاده زیبا و سرشار از جذابیت منجر شود.

همچنین نور در ساعت طلایی بسیار نرم‌تر است و عکاسی کردن به سمت آفتاب را آسان‌تر می‌کند. هنگام عکاسی به سمت نور سوژه‌ی شما به شکل سیلوئت در برابر آسمان ظاهر خواهد شد و بازتاب آن بر سطح نازک آب قرارگرفته روی شن‌های ساحل یا در یک گودال آب نیز همین وضعیت را خواهد داشت.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۴

عکس از جسیکا اندروز

۶. از آیینه‌ها برای کادربندی سوژه استفاده کنید

استفاده از آیینه‌ها تکنیکی هوشمندانه در عکاسی موبایل است که اجازه می‌دهد سوژه را به شکلی متفاوت کادربندی کنید. این تکنیک نمونه‌ای عالی است که نشان می‌دهد انعکاس چگونه می‌تواند توازن نیروهای یک تصویر را تغییر دهد. می‌توانید از تصویر منعکس‌شده در یک آیینه برای ساختن کادری طبیعی در اطراف سوژه استفاده کنید. پس‌زمینه همچنان سر جای خود قرار دارد ولی تصویر قرارگرفته در آیینه کاملا برجسته شده و نوعی ترکیب‌بندی «تصویر در تصویر» می‌سازد.

هنگام استفاده از این تکنیک باید مطمئن شوید که فوکوس دوربین به‌جای محیطی که آیینه را احاطه می‌کند روی سوژه‌ای که در درون آیینه قرار دارد تنظیم شده باشد. با استفاده‌ی خلاقانه از افکت‌های محوشدگی (Blur) یا کاهش عمق میدان می‌تواند پس‌زمینه را محوتر کرده و تمرکز را بازهم بیشتر متوجه انعکاس سوژه در آیینه کنید.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۵

عکس از توماسو بلینی

۷. دنیایی وارونه خلق کنید

می‌توانید با برش دادن تصویر و نزدیک‌تر کردن انعکاس‌ها و توجه به نحوه‌ی برش دادن و کادربندی سوژه و سپس چرخاندن تصویر به اندازه‌ی ۱۸۰ درجه عکس‌هایی جالب بسازید. این کار باعث خواهد شد انعکاس‌ها شبیه پنجره‌ای به‌سوی واقعیتی دیگر به نظر برسند.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۷

عکس از تیری هادسین

۸. از شرایط آب‌وهوایی استفاده کنید

هنگام عکاسی از انعکاس‌ها شرایط آب‌وهوا می‌تواند کمک ارزشمندی بکند؛ چراکه شرایط آب‌وهوایی مناسب به بالا رفتن بار عاطفی صحنه و احساس در عکس کمک خواهد کرد.

در روزهایی که نور خورشید کنتراستی سایه‌دار روی ابرهای آسمان ایجاد کرده است به نحوه‌ی بازتاب آن‌ها بر سطح یک دریاچه دقت کنید. شرایط آب‌وهوایی دیگر مانند مه صبحگاهی هم می‌تواند جوی مرموز و اسرارآمیز در عکس ایجاد کند. در سوی دیگر توفانی که در حال نزدیک شدن باشد با انعکاس یافتن در آب یا هر سطح دیگری شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. ابرها با وارونه شدن در یک انعکاس می‌توانند اشکال و فرم‌های جدیدی به خود بگیرند.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۸

عکس از اندی باتلر

۹. از پنجره‌ها عکاسی کنید

یک تکنیک رایج دیگر برای عکاسی از انعکاس قرار دادن اشیا و انعکاس‌ها روی یکدیگر است. این تاثیر را می‌توانید با عکاسی کردن از سطوحی نظیر شیشه‌ی پنجره یا ویترین که نیمه‌آیینه‌ای هستند به‌سادگی ایجاد کنید. ترکیبی از اشیای پشت شیشه و اشیایی که در پنجره منعکس شده‌اند می‌تواند جلوه‌هایی غیرمعمول و انتزاعی ایجاد کند. اندکی شبیه ترکیب کردن دو عکس در یک قاب.

هنگام عکاسی موبایل به این شیوه اگر قصد دارید انعکاس نقطه‌ی تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهید توجه به تنظیم صحیح فوکوس روی انعکاس شیشه به جای اشیای پشت آن اهمیت زیادی خواهد داشت.

عکاسی موبایل - انعکاس ۰۹

عکس از برندان اوسه

۱۰. از اپلیکیشن‌ها برای ایجاد انعکاس استفاده کنید

همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌های خاصی نظیر Reflect Mirror Camera برای افزودن انعکاس به عکس خود استفاده کنید. برای افزودن انعکاس به عکس‌هایی که قبلا گرفته بوده‌اید کافی است آن را در اپلیکیشن باز کرده، روی ناحیه‌ای از عکس که انعکاس باید از آنجا آغاز شود ضربه بزنید و محل دقیق قرارگیری انعکاس را با بالا و پایین کشیدن انگشت تعیین کنید. این اپلیکیشن حتی اجازه می‌دهد انعکاس مورد نظر خود را از میان انواع گوناگون مختلف و سطوح متفاوت انتخاب کنید.

عکاسی موبایل - انعکاس ۱۰

یک راه دیگر هم استفاده کردن از اپلیکیشنی نظیر Superimpose است که اجازه می‌دهد با قرار دادن یک عکس روی عکسی دیگر تاثیری شبیه انعکاس حاصل از شیشه‌ی پنجره را بازسازی کنید.

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : يکشنبه 18 تير 1396 ساعت: 1:30